برنامه آفاق

برنامه

اندیشکده صنعت و توسعه پایدار
کارفرما : معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
سال آغاز و پایان : 1400-تا کنون

معرفی

برنامه آفاق

 

معرفی برنامه آفاق و سایت آن

رشد فزاینده تعداد دانشجویان بین‌المللی در ده سال گذشته، تأثیر قابل‌توجهی بر اقتصاد، فرهنگ، روابط اجتماعی، علمی و فنی کشورها گذاشته است. «برنامه آفاق» در راستای ارتقا جذب و تقویت همکاری با دانشجویان بین‌المللی حاضر در ایران با مشارکت پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف و انجمن دیاران آغاز به‌کار نموده است.

  • فعالیت‌های برنامه‌ی آفاق:

 برنامه آفاق در نظر دارد موانع جذب دانشجویان بین‌المللی در ایران را شناسایی کرده و در جهت افزایش کیفیت زندگی و تحصیلی این دانشجویان اقدام کند. در این راستا برنامه‌هایی در بازه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت طراحی کرده است که در حال پیگیری و انجام می‌باشد.

  • برگزاری نشست‌های عمومی پیرامون مسائل دانشجویان بین‌المللی در ایران
  • برگزاری نشست‌های گفتگو بین دانشجویان
  • ایجاد یک مرجع علمی برای دانشجویان بین‌المللی در ایران در حوزه‌های مختلف
  • برگزاری دوره‌های ادغام فرهنگی اجتماعی
  • تهیه گزارش‌های سیاستی و ارائه آن به سیاست‌گذاران این حوزه، برای کمک به اصلاح سیاست‌های موجود

درواقع پژوهشگران این برنامه بر موانع سیاستی، فرهنگی و اجتماعی جذب دانشجویان بین‌الملل در دانشگاه‌های ایران و تداوم همکاری علمی، فنی و اقتصادی با فارغ‌التحصیلان تمرکز خواهند کرد.

  • سایت برنامه آفاق:

سایت برنامه آفاق به آدرس: Afaghprogram.ir شامل بخش‌های مختلفی در زمینه موضوعات مربوط به دانشجویان بین‌المللی است. سربرگ‌های اصلی سایت عبارت‌اند از:


پژوهش‌های برنامه آفاق: گزارش‌های سیاستی تألیف شده در برنامه آفاق را ارائه می‌کند.

پایان‌نامه‌ها و مقالات: پایان‌نامه‌ها و مقالات تخصصی در این حوزه که توسط پژوهشگران اعم از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مربوطه نگاشته شده است را معرفی و نسخه الکترونیکی آن‌ها در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

آمارها: در این قسمت آمارهای داخلی مربوط به دانشجویان بین‌المللی در ایران تحلیل و ارزیابی می‌شود.


یادداشت‌ها و اخبار شاخص در زمینه دانشجویان بین‌المللی در ایران در این سربرگ قرار دارد.


گزارش‌های سیاستی: نمونه‌هایی از گزارش‌های سیاستی بین‌المللی در حوزه جذب و نگهداری دانشجویان بین‌المللی است که خلاصه‌ای از آن ترجمه و در سایت بارگذاری می‌شود.

نهادهای بین‌المللی: این قسمت از سایت به معرفی نهادهای بین‌المللی شاخص در زمینه جذب و نگهداری دانشجویان بین‌المللی می‌پردازد.

آمارهای بین‌المللی: در این بخش به تحلیل آمارهای جهانی مربوط به دانشجویان بین‌المللی پرداخته می‌شود.در این سربرگ نیز تجربیات زیسته دانشجویان بین‌المللی مسائل و مشکلات مربوط به زندگی و تحصیل در ایران به‌صورت روایت‌گونه آورده شده است.

  • راه‌های تماس و همکاری با برنامه آفاق:

آدرس: تهران، خیابان آزادی، خیابان حبیب‌اللهی، خیابان شهید قاسمی، کوچه گلستان، پلاک 7، پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف

شماره تماس: 02166036325

ایمیل Contact_us@afaghprogram.ir:

اینستاگرام برنامه آفاق: Afagh.program

فعالیت‌های ترویجی رسانه‌ای

♦انتشار پرونده برنامه آفاق در روزنامه دنیای اقتصاد
لینک متن یادداشت‌ها

♦انتشار یادداشت در روزنامه سازندگی (بخش اول و دوم)

♦انتشار یادداشت در خبرگزاری مهر 

رویداد ها

◊برگزاری نشست: «بازخوانی تجربه کشورهای پیشرو در بین‌المللی‌سازی آموزش عالی در استفاده از زبان واسط: درس‌هایی برای ایران» از سوی پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف در قالب برنامه آفاق، با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی عصر روز شنبه، 24 مهر 1400
لینک گزارش:
گزارش نشست برنامه آفاق
لینک فیلم نشست:
https://aparat.com/v/tPuap

◊برگزاری اولین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی برنامه آفاق «پیرامون الزامات و چالش‌های جذب دانشجویان بین‌المللی از طریق شرکت‌ها و کارگزاری‌های خصوصی جذب دانشجو» با حضور سیاست‌گذاران و اساتید حوزه بین‌المللی‌سازی آموزش عالی در تاریخ 20 ام مهر 1400 از ساعت 16 الی 18 در مکان پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف
لینک گزارش نشست 

◊برگزاری نشست تخصصی با عنوان جذب دانشجویان بین‌­المللی و تأثیر آن بر ترویج علم، فناوری و نوآوری کشوردر روز چهارشنبه 10 ام شهریور 1400 در صفحه اینستاگرام کرسی یونسکو در ترویج علم 
لینک گزارش نشست

حوزه های تخصصی